Ator | Papel | |
---|---|---|
Yui Ishikawa | Violet Evergarden (voice) | |
Daisuke Namikawa | Gilbert Bougainvillea (voice) | |
Aya Endo | Cattleya Baudelaire (voice) | |
Haruka Tomatsu | Iris Cannary (voice) | |
Koki Uchiyama | Benedict Blue (voice) | |
Minori Chihara | Erica Brown (voice) | |
Takehito Koyasu | Claudia Hodgins (voice) | |
Megumi Nakajima | Charlotte Abelfreyja Drossel (voice) | |
Kenjiro Tsuda | Damian Baldur Flügel (voice) | |
Mami Koyama | Alberta (voice) | |
Aya Saito | Woman (voice) | |
Kengo Tsujii | Flügel messenger soldier (voice) | |
Rie Hikisaka | Woman (voice) | |
Takuya Inagaki | Drossel soldier (voice) | |
Hidenobu Kiuchi | Dietfried Bougainvillea (voice) | |
Riki Kagami | Eckhart Munter (voice) |
Nome | Trabalho |
---|---|
Rina Miura | Special Effects |
Satoshi Yano | Sound Recordist |
Shunji Inoue | Executive Producer |
Yoko Kogawa | Executive Producer |
Masayuki Nishide | Executive Producer |
Yota Tsuruoka | Executive Producer |
Haruka Yasumoto | Online Editor |
Yoko Hatta | Executive Producer |
Kengo Shigemura | Editor |
Minoru Ota | Prop Designer |
Mikiko Watanabe | Art Direction |
Hiroyuki Takahashi | Prop Designer |
Yuka Yoneda | Color Designer |
Joji Unoguchi | Art Designer |
Gen Itakura | Online Editor |
Hiromune Kurahashi | Sound Effects |
Rin Yamamoto | 3D Director |
Daisuke Kikuta | Main Title Theme Composer |
Miho Karasawa | Theme Song Performance |
Shota Horie | Main Title Theme Composer |
Shigeru Saito | Music Producer |
Akiko Takase | Opening/Ending Animation |
Taichi Ishidate | Opening/Ending Animation |
Shigeru Saito | Producer |
Haruka Fujita | Opening/Ending Animation |
Shinichiro Hatta | Producer |
Shinichi Nakamura | Producer |
Reiko Yoshida | Series Composition |
Haruka Fujita | Series Director |
Kana Akatsuki | Novel |
Taichi Ishidate | Series Director |
Akiko Takase | Supervising Animation Director |
Evan Call | Original Music Composer |
Akiko Takase | Character Designer |
Takaaki Suzuki | Researcher |
Yota Tsuruoka | Sound Director |
Kohei Funamoto | Director of Photography |
Kazusa Umeda | Producer |
Minori Chihara | Theme Song Performance |
Shouta Yuuba | 3D Animator |
Haruka Fujita | Director |
Norihiro Tomiita | 3D Animator |
Tatsunori Kase | 3D Animator |
Kazuki Ueno | Compositing Artist |
Yuji Shibata | 3D Animator |
Teru Matsumoto | Compositing Artist |
Kazuya Takao | Compositing Artist |
Akihiro Ura | Compositing Artist |
Yoshiko Tanaka | Compositing Artist |
Nozomi Oishi | Background Designer |
Toru Hasegawa | Background Designer |
Shouko Ochiai | Background Designer |
Shingo Kasai | Background Designer |
Miyuki Hiratoko | Background Designer |
Sayaka Ichiyama | Background Designer |
Joji Unoguchi | Background Designer |
Shuhei Okude | Background Designer |
Ikuko Tamine | Background Designer |
Momoka Hase | Background Designer |
Naoki Hosokawa | Background Designer |
Ryosuke Shirakawa | Key Animation |
Sumire Kusano | Key Animation |
Saeko Fujita | Key Animation |
Takaaki Suzuki | Writer |
Aoi Matsumoto | Key Animation |
Chiyoko Ueno | Key Animation |
Aoi Okuno | Key Animation |
Fumie Okano | Key Animation |
Yoshinori Urata | Key Animation |
Chiyoko Ueno | Animation Director |
Kyohei Ando | Key Animation |
Sana Suzuki | Key Animation |
Naoko Yamada | Storyboard Artist |
Shinpei Sawa | Director |