Ator | Papel | |
---|---|---|
Emilia Clarke | Daenerys Targaryen | |
Peter Dinklage | Tyrion Lannister | |
Kit Harington | Jon Snow | |
Lena Headey | Cersei Lannister | |
Sophie Turner | Sansa Stark | |
Maisie Williams | Arya Stark | |
Nikolaj Coster-Waldau | Jaime Lannister | |
Liam Cunningham | Davos Seaworth | |
Gwendoline Christie | Brienne of Tarth | |
John Bradley | Samwell Tarly | |
Jerome Flynn | Bronn | |
Rory McCann | Sandor Clegane | |
Jacob Anderson | Grey Worm | |
Joe Dempsie | Gendry | |
Isaac Hempstead-Wright | Bran Stark | |
Conleth Hill | Varys | |
John Bradley | Samwell Tarly | |
Jerome Flynn | Bronn | |
Lino Facioli | Robin Arryn | |
Josef Altin | Pypar | |
Owen Teale | Alliser Thorne | |
Jason Momoa | Khal Drogo | |
James Cosmo | Jeor Mormont | |
Dominic Carter | Janos Slynt | |
Roxanne McKee | Doreah | |
Natalia Tena | Osha | |
Mark Stanley | Grenn | |
Ian Gelder | Kevan Lannister | |
Charles Dance | Tywin Lannister | |
Art Parkinson | Rickon Stark | |
Kristian Nairn | Hodor | |
Julian Glover | Grand Maester Pycelle | |
Conleth Hill | Lord Varys | |
Susan Brown | Septa Mordane | |
Robert Sterne | Royal Steward | |
Kate Dickie | Lysa Arryn | |
Ian McElhinney | Barristan Selmy | |
Simon Stewart | Lannister Messenger | |
Matthew Scurfield | Vayon Poole | |
Frank O'Sullivan | Night's Watch Messenger | |
Brian Fortune | Othell Yarwyck | |
Chris Gallagher | Lannister Scout | |
Rick Burn | Stark Guard | |
Hugo Culverhouse | Red Keep Stableboy | |
Mark Coney | Lord Galbart Glover (uncredited) | |
Ivailo Dimitrov | Mago (uncredited) | |
Dennis McKeever | Night's Watch Officer (uncredited) | |
Luke Barnes | Rast | |
Mark Lewis Jones | Shagga | |
Clive Mantle | Greatjon Umber | |
Mia Soteriou | Mirri Maz Duur | |
Tobias Winter | Timett (uncredited) | |
Dar Salim | Qotho | |
Donald Sumpter | Maester Luwin | |
Elyes Gabel | Rakharo | |
Ron Donachie | Rodrik Cassel | |
Ian Beattie | Meryn Trant | |
Miltos Yerolemou | Syrio Forel | |
Amrita Acharia | Irri |
Nome | Trabalho |
---|---|
Devin Stoutley | Visual Effects |
Shaila Tobin | Visual Effects |
Michele Clapton | Costume Design |
Carolyn Strauss | Executive Producer |
Ramin Djawadi | Original Music Composer |
George R. R. Martin | Co-Executive Producer |
Vince Gerardis | Co-Executive Producer |
Robert Sterne | Casting |
Nina Gold | Casting |
Frank Doelger | Executive Producer |
Christopher Newman | Producer |
Deborah Riley | Production Design |
Greg Spence | Producer |
Lisa McAtackney | Producer |
Guymon Casady | Co-Executive Producer |
George R. R. Martin | Novel |
Bryan Cogman | Co-Executive Producer |
Brooke Lyndon-Stanford | Visual Effects Supervisor |
Paul Zeke | Visual Effects |
Ronan Binding | Animation |
David Nutter | Executive Producer |
Duncan Muggoch | Producer |
Miguel Sapochnik | Executive Producer |
Martin Nicholson | Editor |
George R. R. Martin | Writer |
Matthew Jensen | Director of Photography |
Daniel Minahan | Director |