Ator | Papel | Ator | Papel |
---|---|---|---|
Vladimir Brichta Oswaldir dos Santos | Carla Marins Adalgisa dos Santos (Gigi) | ||
Isabel Petrenko Maria Eduarda dos Santos (Duda) | Fábio Lago Cacildo | ||
Gésio Amadeu Jaburú | Júlio Rocha Jackson Maia | ||
Irene Ravache Nadir |
Nome | Trabalho |
---|---|
João Ubaldo Ribeiro | Criador |
Euclydes Marinho | Criador |
Geraldo Carneiro | Criador |
Maria Helena Nascimento | Criador |
Vanessa Anesi | Production Assistant |
Zeca Pagodinho | Theme Song Performance |
Renata Costa Pereira | Production Assistant |
Cid Zanchi | Editor |
Karin Wyler | Assistant Costume Designer |
Paula Bezerra | Production Manager |
Fernanda Meira | Visual Effects |
Roberto Talma | Director |
Laércio Salles | Music Editor |
Daniela Aguiar | Production Assistant |
Bianca Watson | Assistant Art Director |
Cláudio Crespo | Project Manager |
Paloma Buquer | Assistant Art Director |
Alexandre Pit Ribeiro | Title Designer |
Renata Esterque Alimandro | Assistant Production Design |
Gioconda Coelho | Assistant Production Design |
P.H. Castanheira | Music Producer |
Paula Moreira | Production Assistant |
Bárbara Monteiro | Production Assistant |
Victor Quintela | Special Effects |
Luiz Camargo | Makeup Artist |
Sonia Tomé | Costume Design |
Sergio Farjalla Jr. | Technical Advisor |
Walner Bento | Music Editor |
Rodrigo Otávio | Production Assistant |
Márcia Azevedo | Production Coordinator |
Débora Costa | Assistant Production Design |
Jairo Augusto | Music Editor |
Rodrigo Gomes | Title Designer |
Marco Antônio Tavares | Project Manager |
Maria Divina | Assistant Makeup Artist |
Amanda Abranches | Assistant Production Design |
Carlos Rogério Mansur | Music Editor |
Cristina Joana | Assistant Makeup Artist |
Felipe Louzada | Assistant Director |
Mirella Fontes | Assistant Art Director |
Lucas Campos | Production Assistant |
Manuela Dias | Writer |
Sérgio Marini | Cinematography |
Flávio Nascimento | Executive Producer |
Roberto Talma | Producer |
Marilia Oliveira | Production Assistant |
Ana Quintana | Production Coordinator |
Simone Leal | Assistant Costume Designer |
Rosângela Brando | Continuity |
Zelly Mansur | Music Editor |
Marcelo Cardoso | Construction Coordinator |
Isabela Urman | Production Design |
Euclydes Marinho | Writer |
Rosângela Roosevelt | Assistant Art Director |
Maria Helena Nascimento | Writer |
Mariozinho Rocha | Music Director |
Hans Donner | Title Designer |
Chico Mauro | Visual Effects |
Luiz Camargo | Makeup Supervisor |
Patrícia Barbeitas | Assistant Costume Designer |
Alvaro Barata | Visual Effects |
Isabel Ribeiro | Executive Producer |
Enrico Guarischi | Visual Effects |
Bruna Bueno | Casting |
Flávia Cristófaro | Art Direction |
Vanessa Moraes | Assistant Art Director |
Luciana Cordeiro | Assistant Costume Designer |
Carlos Roberto Mendes | Editor |
Danielle Deo Cardoso | Assistant Production Design |
Roberto Farias | Director |
Mauro Farias | Director |
Wando Pereira | Camera Operator |
Edilson Giachetto | Camera Operator |